Super robota :) Ja do hydrauliki jakoś nigdy się nie dotykałem i podziwiam. Instalację robił mi jeden hydraulik, a drugi, który podłączał CO wpinał też zmiękczacz itp. Jedyne co to mam porównania z zaworami. Pierwszy zamocował mi zawory jak Twoje, drugi dźwigniowe. I te drugie są rewelacyjne, dużo lżej chodzą, ale zajmują więcej miejsca. Mi to bez różnicy, ale gdyby żona miała zakręcić jakiś zawór ten motylkowy to może być problem...
Cześć Marek! Dzięki za komentarz :) Tak, te zawory dźwigniowe pewnie byłyby lepsze. Chociaż w sumie kto tam wie. Czasem to i tak można złamać tą dźwignię i trzeba kombinować. Jak pokażę żonie żabkę oraz zawór i jak użyć, to będzie pamiętać na przyszłość. ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Ja mam mieszane uczucia do zaworów kulowych,w mieszkaniu kiedyś nam wymienili na właśnie takie i przez lata nie były używane,a jak chciałem zakręcić wodę,to zawory były zastane i ledwo co je dało się ruszyć.
Cześć Maciej! Dziękuję za komentarz i zapraszam jeszcze przed wystartowaniem budowy ;) Dobrze chociaż jako tako zapoznać się z poszczególnymi tematami budowy na długo przed wystartowaniem. Ja nałogowo oglądałem filmy z budowania domu na pół roku przed startem swojej budowy i przyznam, że było to trochę za krótko, ponieważ nie poświęciłem tyle czasu ile bym chciał na etapy, które są przede mną. Pozdrawiam!
Jeśli próbę ciśnieniową chciałeś wykonać na wodzie to potrzebna jest pompka, i ciśnienie generujesz używając ciśnienia wody. Nie ma opcji robiąc tego z połączenia wody i powietrza. Jeśli nie miałeś odpowiedniej pompki to lepiej juz było wykonać próbę na powietrzu.
Istotnie Bartku, masz rację. Po wpuszczeniu wody już nie myślałem, żeby opróżniać rury i miałem niewiele czasu, więc zostawiłem. Nic nie kapie wiec sukces. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie będziesz robił tak dalej to z zaworu będzie ci kapać, masz tylko 1 zawór do regulacji wody , i ani 1 zwrotnego / antyskażeniowego
Nie bardzo rozumiem. Dlaczego ma kapać? Mam jeden antyskazeniowy w studzience, jeden antyskazeniowy wewnątrz i po drodze jeszcze kilka zaworów motylkowych.
@@ProgramistaNaBudowiemotylek to tylko rączka, sam zawór jest kulowy i nim nie można regulować wody , albo ma być całkiem zamknięty albo całkiem otwarty
Fajnie jest. Takie pytanko używasz zaworów kulowych i spystowych typowo do CO. Na przyszłość lepiej żebyś użył do CWU, chodzi o inne ciśnienie robocze. Pozdrawiam.
Obejrzałem już kilka Twoich filmów i podziwiam Cię za odwagę i determinację. Fajnie się ogląda kogoś kto z takim zapałem robi praktycznie wszystko w domu. W dodatku wszystko przemyślane i precyzyjne. Sam pracuję na budowach i niestety wśród fachowców takie podejście jest niestety rzadkością. Trzymam kciuki za dalsze postępy prac!
Leci woda!!! No nie wierzyłem że poleci. A nie mówiłem, ze te motylki to zmora? Nowe, a już trzeba żabką kręcić. Oczywiście gratulacje za kolejną samodzielnie wykonaną instalację.
@@arkadiuszc.4684 Niestety po dwóch, trzech latach nie da się ich ruszyć jeśli nie były używane. Kurek się wyłamuje, wygina i po zawodach. Parę wymian już przerobiłem. Przeważnie na te z odlewaną dźwignią, a jak się da, to na śrubowe jak w bateriach. Te potrafią puszczać, ale zawsze są do ruszenia i zamknięcia przynajmniej na 99%. Docenia się w awaryjnych sytuacjach.
@@ProgramistaNaBudowie Przy piecu pewnie będziesz miał ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa, bo na razie ich nie zauważyłem. Zwróć uwagę na ich wylot. Raz mi wodociągi puściły z 10 barów, pewnie ktoś zaspał. Zawór siknął prosto w dwa satele iors warte z 1000zł, a mogło być gorzej bo z drugiej strony był piec. warto o tym pomysleć, bo te zawory są niby po nic, a mogą zadziałać.
Wodociągi dają ciśnienie około 5 bar, jeżeli dałeś reduktor i będziesz nim obniżał ciśnienie zapewne do 3,5 max to po co chcesz sprawdzać na powyżej 10. Jak przy 3 nie masz przecieków to już ich nie będzie.
Cześć Wojciech! Nasze wodociągi dają maksymalnie 3,4 bara i to jest bardzo rzadko. Odkąd mam manometr widzę przeważnie 3,1-3,2 bara. Ostatnie kilka dni 2,4 bara. Jasne, masz rację, też mi się tak wydaje. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ewentualne strzały ciśnienia przy szybkim otwarciu kranu, co udało mi się zauważyć przy szybkim kręceniu zaworem spustowym. Udało mi się w ten sposób poprzez jakieś 10 otworzeń i zamknięć dobicie ciśnienia na pierwszym manometrze na jakieś 5 barów. Ale tak jak mówisz, dalej za reduktorem większego ciśnienia niż ustawione to nie będzie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Strzałów na kranach nie osiągniesz bo po to jest reduktor który trzyma określone ciśnienie. Sam mam w domu ustawione około 3 i nie ma takich sytuacji, Kiedyś wodociągi miały częste problemy z utrzymywaniem ciśnienia w instalacji, ale od czasu gdy porobili modernizacje w naszej dzielnicy to sytuacja dość stabilna. Instalacje całkiem ładnie wykonałeś 😀
Musiał byś podłączyć pompe z wodą ktora nabije ci to cisnienie ktore chcesz, zwykła membranowa powinna dać rade nabić ale trzeba uważać bo to trwa bardzo szybko
Czy te filtry niebieskie nie będą powodować spadku ciśnienia wody i tym samym przepływu? Niby są 1 calowe ale wewnątrz tą średnica jest o wiele mniejszą.
Cześć Łukasz! Stąd mam właśnie manometr za tymi filtrami żeby kontrolować. Jeśli spadki będą duże to zmienię rozmiar filtrów. Ludzie mają i po 3 takie filtry obok siebie i woda im leci w kranie. Jedyne co to może filtr 20 i 5 mikrometrów może dławić ciśnienie bardziej niż zestaw 50 + 20. Wyjdzie w trakcie korzystania. Podobno na wodę z wodociągów nie ma sensu dawać 5 mikrometrów, ale to inna sprawa. Pozdrawiam!
Czy to wyjście wody na ogród celowo jest za reduktorem ciśnienia? To wyjście będzie do wykorzystania do nawodnienia przez natryski czy to podłączenie do kranu an ścianie od zewnątrz? Stoję przed koncepcją swojej instalacji i dotychczas obserwowałem wyjście na ogród przed reduktorem ciśnienia. Wyjście osobne na kuchnię z filtrem węglowym to taki tip co zmieni moją instalację ;)
Cześć! To wyjście na ogród ma jedynie czasem napełniać wodę w zbiorniku, a później woda na ogrodzie będzie doprowadzona od zbiornika do punktów poboru wody.
kapać nie kapie ale prawdziwy hydraulik nie zrobiłby takiego łamańca szczególnie z tą rurą zasilającą. Rurę PE powinieneś zostawić dłuższą i nie robić na niej trzech połączeń. Powinieneś zawinąć część mosiężną pod ten czarny filtr. Wtedy jedno kolanko i żadnych zbędnych połączeń na PE
Cześć! Zgadzam się, fachowiec zrobiłby to inaczej. Ja robiłem byle by mi pasowało ;) Rura PE na początku budowy została wprowadzona zbyt daleko i to mi przysporzyło trochę problemów. Części mosiężnej nie mogłem zawinąć pod czarny filtr, ponieważ pod czarnym filtrem, będzie szła instalacja wody na ogród. Na tym filmie tego nie widać. Musiałem sporo rzeczy pomieścić i tak wydawało mi się, że będzie najlepiej. Może pięknie to nie wygląda, ale to nie ma znaczenia, ponieważ będzie to jakoś tam przesłonięte na codzień.. Tutaj wrzucam ci zdjęcie, które wysyłałem kiedyś do wodociągów by potwierdzić u nich czy akceptują tą instalację pod montaż licznika ogrodowego. Akceptują, tylko muszę wymienić jeden śrubunek na półśrubunek wodomierzowy. Zdjęcie: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/wejscie-wody.jpg Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
Cześć! Czy może miałbyś się ochotę podzielić informacją skąd czerpałeś wiedzę na temat zaprojektowania sobie tej instalacji? I jakiego programu używałeś, żeby tak ładnie te elementy rozrysować (pokazywałeś rysunek w poprzednich filmach)? Dodatkowo czy myślałeś o jakimś czujniku zalania? Bo wspominasz o elektrozaworze, ale nic o czujniku zalania.
Cześć! Większość informacji o instalacji w naszym domu wziąłem z projektu budowlanego. Jeśli chodzi o te filtry, to w sumie nie wiem, trochę zobaczyłem w jednym filmie, trochę w drugim, coś tam poczytałem w dostępnych źródłach i zrobiłem taką instalację ;) Tam jest w sumie niewiele elementów. Najważniejsza kwestia to nawijanie pakuł. Tego się nauczyłem z kilku filmów na youtube. Do rysowania wszystkich moich schematów od początku budowy używam aplikacji sketch.com. Trzeba sobie samemu narysować wszystkie symbole, ponieważ jest to zwykly program do grafiki wektorowej. Będzie czujka zalania zarówno w spiżarni przy wejściu wody jak i w gospodarczym gdzieś tam koło zmiękczacza. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Czy przy 4 filtrach z wkładami są wysokie spadki ciśnienia na wylocie z układu? W sensie czy woda szybko leci z kranu i prysznica? Jeden hydraulik odradzał mi montaż filtra 4 stopniowego, stąd pytanie. Jaki jest ponadto gwint wewnętrzy filtrów? 1 cal, czy 3/4 cala?
Cześć, gwinty 1 cal. Jeszcze nie wiem, nie korzystam zbyt wiele, jedynie nabieram wodę do wiadra sprzed filtrów. Po zamieszkaniu będę wiedział, ale najwyżej wtedy wyjmę jeden lub te dwa filtry i przepływ będzie nominalny.
Manometry to się kupuje WIKA(KFM) a nie chiński szmelc jak Afriso. Ja u siebie mam glicerynowe KFM(WIKA). Może są drogie, ale wiadomo za co się płaci. Czemu glicerynowe? Bo jak miałem zwykłe to ten przy zmiękczaczu podczas ostataniej fazy płukania złoża pełnym ciśnieniem 3 bary mocno drgała wskazówka manometra. Po zmianie na glicerynowy problem zniknął, co jest oczywiste. Dla estetyki resztę też wymieniłem na glicerynowe. BTW, w ogóle nie rozumiem po co Ci ten termometr na zimej wodzie. Woda wodociągowa mniej więcej ma tę samą temperaturę, czy jest na zew. +30 stopni, czy -30 stopni mrozu. Około 8-10 stopni woda powinna mieć. Totalna głupota z tym termometrem.
Cześć! Panie, ja się aż tak nie znam. Dzięki za wzmiankę, że w ogóle istnieje coś takiego jak manometr glicerynowy. Gdy będę kiedyś wymieniał ten pierwszy manometr to może właśnie taki fajny sobie sprawię. A termometr, no cóż, chciałem to sobie kupiłem i mam :) Musiałem też czymś przedłużyć instalację, więc ten termometr wydał mi się koniec końców fajny. Nawet jeśli będzie wskazywał ciągle te 8-10 stopni to niech sobie tam wskazuje. Pozdrawiam!
Glicerynowe "amortyzuja" cisnienie jedynie. Tu masz ciągle 3 bary wiec nie potrzeba. A czy przypadkiem tamten sie nie przebił jak wpuscileś 8 bar praktycznie na manometr? Nim sie zdążyło rozejść to manometr sie przekrecił:)
Ciśnienie wpuściłem delikatnie. Na filmie nawet widać, że lekko popuszczam zawór i od razu momentalnie wskazówka poszła w dół. Moim zdaniem nie dałoby rady nabić tyle ciśnienia bo zawór był otwarty na 1/6 może na kilka sekund. Wiem, że można dobić takim kompresorem mega szybko na krótkim odcinku, ale ten kompresor aż tak szybko nie nabija - miałem takie sytuacje szybkiego nabijania na testach podłogówki i zawsze było okej.
Cześć Bartłomiej! Kilka filmów już było (105 - 108). Sufitami obecnie się niestety nie zajmuję. Będzie jeszcze conajmniej jeden film z wykonywania sufitu skośnego w salonie i może z wykonywania sufitu w korytarzu, ale to dopiero za jakiś czas. Póki co muszę wykonywać to co ma najwyższy priorytet, czyli to co trzeba zrobić przed mrozami. Czy jest coś co konkretnie chciałbyś zobaczyć? Pozdrawiam!
Jaki jest sens dobijać ciśnienie skoro znamionowe ciśnienie trzyma i nie cieknie. Większego i tak nie będziesz miał :-) Na YT wpisz sobie " Jak wykonać próbę ciśnieniową instalacji wodnej?" autor klipu AFRISOpl - tylko się nie zestresuj :-))) Pozdro !!!
@@ProgramistaNaBudowie Do napełnienia instalacji wodą pod ciśnieniem,wpisz w google "pompa do kontroli wodnej" zalewasz ją wodą i recznie pompujesz w instalacje😉🙋♂️
Cześć Patryk! Jest to filtr mechaniczny wstępny z płukaniem wstecznym i jednocześnie reduktor ciśnienia. Zbiera on największe zanieczyszczenia mechaniczne w postaci ziarenek piasku i innych o rozmiarze conajmniej 100 mikronów. Ma niewymienny filtr, który czyści się za pomocą ciśnienia wstecznego z instalacji. Pozdrawiam!
Wspaniale że nagrywasz taką próbę na żywca. Takie filmy będą służyć latami. Komentarze też :D Uwielbiam.
Cześć Wojtku! Niech następni korzystają i zobaczą, że to nic trudnego :) Pozdrawiam!
Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz!
Super robota :) Ja do hydrauliki jakoś nigdy się nie dotykałem i podziwiam. Instalację robił mi jeden hydraulik, a drugi, który podłączał CO wpinał też zmiękczacz itp. Jedyne co to mam porównania z zaworami. Pierwszy zamocował mi zawory jak Twoje, drugi dźwigniowe. I te drugie są rewelacyjne, dużo lżej chodzą, ale zajmują więcej miejsca. Mi to bez różnicy, ale gdyby żona miała zakręcić jakiś zawór ten motylkowy to może być problem...
Cześć Marek! Dzięki za komentarz :) Tak, te zawory dźwigniowe pewnie byłyby lepsze. Chociaż w sumie kto tam wie. Czasem to i tak można złamać tą dźwignię i trzeba kombinować. Jak pokażę żonie żabkę oraz zawór i jak użyć, to będzie pamiętać na przyszłość. ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Ja mam mieszane uczucia do zaworów kulowych,w mieszkaniu kiedyś nam wymienili na właśnie takie i przez lata nie były używane,a jak chciałem zakręcić wodę,to zawory były zastane i ledwo co je dało się ruszyć.
Podobno trzeba je przekręcić raz na rok żeby się właśnie nie zastały.
super kanał, super wiedza i przygotowanie merytoryczne. Na pewno wrócę tutaj jak uda mi się wystartować z moją budową. Powodzenia i do usłyszenia
Cześć Maciej! Dziękuję za komentarz i zapraszam jeszcze przed wystartowaniem budowy ;) Dobrze chociaż jako tako zapoznać się z poszczególnymi tematami budowy na długo przed wystartowaniem. Ja nałogowo oglądałem filmy z budowania domu na pół roku przed startem swojej budowy i przyznam, że było to trochę za krótko, ponieważ nie poświęciłem tyle czasu ile bym chciał na etapy, które są przede mną. Pozdrawiam!
Jak zawsze testy systemowe na produkcji ;)
Cześć! Tak najlepiej, od razu wiadomo co nie działa i trzeba szybko naprawiać :D Pozdrawiam :)
Jeśli próbę ciśnieniową chciałeś wykonać na wodzie to potrzebna jest pompka, i ciśnienie generujesz używając ciśnienia wody. Nie ma opcji robiąc tego z połączenia wody i powietrza. Jeśli nie miałeś odpowiedniej pompki to lepiej juz było wykonać próbę na powietrzu.
Istotnie Bartku, masz rację. Po wpuszczeniu wody już nie myślałem, żeby opróżniać rury i miałem niewiele czasu, więc zostawiłem. Nic nie kapie wiec sukces. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Fajnie się ogląda Twoje filmy, czasem można się pośmiać, ale to tak pozytywnie. Podziwiam :)
Cześć Paweł! No to super, cieszę się ;) Czasem coś tam się śmiesznego wydarzy. Pozdrawiam! :)
@@ProgramistaNaBudowie będziesz robił tak dalej to z zaworu będzie ci kapać, masz tylko 1 zawór do regulacji wody , i ani 1 zwrotnego / antyskażeniowego
Nie bardzo rozumiem. Dlaczego ma kapać? Mam jeden antyskazeniowy w studzience, jeden antyskazeniowy wewnątrz i po drodze jeszcze kilka zaworów motylkowych.
@@ProgramistaNaBudowiemotylek to tylko rączka, sam zawór jest kulowy i nim nie można regulować wody , albo ma być całkiem zamknięty albo całkiem otwarty
@@ProgramistaNaBudowieMasz 1 grzybkowy i nim reguluje się przepływ
Fajnie jest.
Takie pytanko używasz zaworów kulowych i spystowych typowo do CO. Na przyszłość lepiej żebyś użył do CWU, chodzi o inne ciśnienie robocze.
Pozdrawiam.
Cześć Paweł! Według katalogu zawory spustowe są do 10 bar, a motylkowe do 16 bar, więc chyba są ogólnego przeznaczenia. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie jeśli tak to wszystko ok. Bo niektórych bardziej interesuje cena niż ciśnienie robocze. Tak trzymaj.
Super. Ja dla pewności stosowałem mosiężne kształtki do rur PE. Pozdrawiam
Cześć! Wykorzystałem normalne kształtki bo skoro w ziemi są takie zwykle to w domu też pewnie dadzą radę. Pozdrawiam!
Obejrzałem już kilka Twoich filmów i podziwiam Cię za odwagę i determinację. Fajnie się ogląda kogoś kto z takim zapałem robi praktycznie wszystko w domu. W dodatku wszystko przemyślane i precyzyjne. Sam pracuję na budowach i niestety wśród fachowców takie podejście jest niestety rzadkością. Trzymam kciuki za dalsze postępy prac!
Cześć kolego! Dziękuję za miły komentarz ;) Pozdrawiam!
Leci woda!!! No nie wierzyłem że poleci. A nie mówiłem, ze te motylki to zmora? Nowe, a już trzeba żabką kręcić. Oczywiście gratulacje za kolejną samodzielnie wykonaną instalację.
Cześć! No nie są idealne, nie są, ale już niech tam siedzą w tej instalacji. Dzięki, dzięki. Kolejny etap do przodu :) Pozdrawiam!
Zawsze tak jest z zaworami kulowymi i to jest normalne. Jakby nie były "zalepione" to zaczely by puszczac po tygodniu.
@@arkadiuszc.4684 Niestety po dwóch, trzech latach nie da się ich ruszyć jeśli nie były używane. Kurek się wyłamuje, wygina i po zawodach. Parę wymian już przerobiłem. Przeważnie na te z odlewaną dźwignią, a jak się da, to na śrubowe jak w bateriach. Te potrafią puszczać, ale zawsze są do ruszenia i zamknięcia przynajmniej na 99%. Docenia się w awaryjnych sytuacjach.
@@ProgramistaNaBudowie Przy piecu pewnie będziesz miał ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa, bo na razie ich nie zauważyłem. Zwróć uwagę na ich wylot. Raz mi wodociągi puściły z 10 barów, pewnie ktoś zaspał. Zawór siknął prosto w dwa satele iors warte z 1000zł, a mogło być gorzej bo z drugiej strony był piec. warto o tym pomysleć, bo te zawory są niby po nic, a mogą zadziałać.
Woda jest można się wprowadzac😉
Zimno jeszcze ;)
Wodociągi dają ciśnienie około 5 bar, jeżeli dałeś reduktor i będziesz nim obniżał ciśnienie zapewne do 3,5 max to po co chcesz sprawdzać na powyżej 10. Jak przy 3 nie masz przecieków to już ich nie będzie.
Cześć Wojciech! Nasze wodociągi dają maksymalnie 3,4 bara i to jest bardzo rzadko. Odkąd mam manometr widzę przeważnie 3,1-3,2 bara. Ostatnie kilka dni 2,4 bara. Jasne, masz rację, też mi się tak wydaje. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ewentualne strzały ciśnienia przy szybkim otwarciu kranu, co udało mi się zauważyć przy szybkim kręceniu zaworem spustowym. Udało mi się w ten sposób poprzez jakieś 10 otworzeń i zamknięć dobicie ciśnienia na pierwszym manometrze na jakieś 5 barów. Ale tak jak mówisz, dalej za reduktorem większego ciśnienia niż ustawione to nie będzie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Strzałów na kranach nie osiągniesz bo po to jest reduktor który trzyma określone ciśnienie. Sam mam w domu ustawione około 3 i nie ma takich sytuacji, Kiedyś wodociągi miały częste problemy z utrzymywaniem ciśnienia w instalacji, ale od czasu gdy porobili modernizacje w naszej dzielnicy to sytuacja dość stabilna. Instalacje całkiem ładnie wykonałeś 😀
Musiał byś podłączyć pompe z wodą ktora nabije ci to cisnienie ktore chcesz, zwykła membranowa powinna dać rade nabić ale trzeba uważać bo to trwa bardzo szybko
Cześć Mariusz! Aaa taka pompka jest potrzebna. Wszystko jasne, dzięki!
Albo ręczna:)
Cześć. Z jakiej firmy masz te niebieskie korpusy do filtrów?
Nawet nie wiem. Takie zwykle to są jak na Allegro można dostać.
Czy te filtry niebieskie nie będą powodować spadku ciśnienia wody i tym samym przepływu? Niby są 1 calowe ale wewnątrz tą średnica jest o wiele mniejszą.
Cześć Łukasz! Stąd mam właśnie manometr za tymi filtrami żeby kontrolować. Jeśli spadki będą duże to zmienię rozmiar filtrów. Ludzie mają i po 3 takie filtry obok siebie i woda im leci w kranie. Jedyne co to może filtr 20 i 5 mikrometrów może dławić ciśnienie bardziej niż zestaw 50 + 20. Wyjdzie w trakcie korzystania. Podobno na wodę z wodociągów nie ma sensu dawać 5 mikrometrów, ale to inna sprawa. Pozdrawiam!
Będą powodować delikatny spadek ciśnienia jak dobrze pamiętam jest to około 0,5 bara
potrzebował byś pompy do próby ciśnienia np. YT-24800, prawdopodobnie można taka wypożyczyć gdzieś...
Cześć! Dzięki za komentarz :) Zatem następnym razem zrobiłbym po prostu próbę samym powietrzem żeby nie kupować dodatkowego urządzenia. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie nie trzeba kupować... Zawsze można gdzieś wypożyczyć
Czy to wyjście wody na ogród celowo jest za reduktorem ciśnienia? To wyjście będzie do wykorzystania do nawodnienia przez natryski czy to podłączenie do kranu an ścianie od zewnątrz?
Stoję przed koncepcją swojej instalacji i dotychczas obserwowałem wyjście na ogród przed reduktorem ciśnienia. Wyjście osobne na kuchnię z filtrem węglowym to taki tip co zmieni moją instalację ;)
Cześć! To wyjście na ogród ma jedynie czasem napełniać wodę w zbiorniku, a później woda na ogrodzie będzie doprowadzona od zbiornika do punktów poboru wody.
kapać nie kapie ale prawdziwy hydraulik nie zrobiłby takiego łamańca szczególnie z tą rurą zasilającą. Rurę PE powinieneś zostawić dłuższą i nie robić na niej trzech połączeń. Powinieneś zawinąć część mosiężną pod ten czarny filtr. Wtedy jedno kolanko i żadnych zbędnych połączeń na PE
Cześć! Zgadzam się, fachowiec zrobiłby to inaczej. Ja robiłem byle by mi pasowało ;) Rura PE na początku budowy została wprowadzona zbyt daleko i to mi przysporzyło trochę problemów. Części mosiężnej nie mogłem zawinąć pod czarny filtr, ponieważ pod czarnym filtrem, będzie szła instalacja wody na ogród. Na tym filmie tego nie widać. Musiałem sporo rzeczy pomieścić i tak wydawało mi się, że będzie najlepiej. Może pięknie to nie wygląda, ale to nie ma znaczenia, ponieważ będzie to jakoś tam przesłonięte na codzień..
Tutaj wrzucam ci zdjęcie, które wysyłałem kiedyś do wodociągów by potwierdzić u nich czy akceptują tą instalację pod montaż licznika ogrodowego. Akceptują, tylko muszę wymienić jeden śrubunek na półśrubunek wodomierzowy. Zdjęcie: szulctomasz.com/budowa-domu/projekt/wejscie-wody.jpg
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
Cześć! Czy może miałbyś się ochotę podzielić informacją skąd czerpałeś wiedzę na temat zaprojektowania sobie tej instalacji? I jakiego programu używałeś, żeby tak ładnie te elementy rozrysować (pokazywałeś rysunek w poprzednich filmach)?
Dodatkowo czy myślałeś o jakimś czujniku zalania? Bo wspominasz o elektrozaworze, ale nic o czujniku zalania.
Cześć! Większość informacji o instalacji w naszym domu wziąłem z projektu budowlanego. Jeśli chodzi o te filtry, to w sumie nie wiem, trochę zobaczyłem w jednym filmie, trochę w drugim, coś tam poczytałem w dostępnych źródłach i zrobiłem taką instalację ;) Tam jest w sumie niewiele elementów. Najważniejsza kwestia to nawijanie pakuł. Tego się nauczyłem z kilku filmów na youtube. Do rysowania wszystkich moich schematów od początku budowy używam aplikacji sketch.com. Trzeba sobie samemu narysować wszystkie symbole, ponieważ jest to zwykly program do grafiki wektorowej. Będzie czujka zalania zarówno w spiżarni przy wejściu wody jak i w gospodarczym gdzieś tam koło zmiękczacza. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Czy przy 4 filtrach z wkładami są wysokie spadki ciśnienia na wylocie z układu? W sensie czy woda szybko leci z kranu i prysznica? Jeden hydraulik odradzał mi montaż filtra 4 stopniowego, stąd pytanie. Jaki jest ponadto gwint wewnętrzy filtrów? 1 cal, czy 3/4 cala?
Cześć, gwinty 1 cal. Jeszcze nie wiem, nie korzystam zbyt wiele, jedynie nabieram wodę do wiadra sprzed filtrów. Po zamieszkaniu będę wiedział, ale najwyżej wtedy wyjmę jeden lub te dwa filtry i przepływ będzie nominalny.
Manometry to się kupuje WIKA(KFM) a nie chiński szmelc jak Afriso. Ja u siebie mam glicerynowe KFM(WIKA). Może są drogie, ale wiadomo za co się płaci. Czemu glicerynowe? Bo jak miałem zwykłe to ten przy zmiękczaczu podczas ostataniej fazy płukania złoża pełnym ciśnieniem 3 bary mocno drgała wskazówka manometra. Po zmianie na glicerynowy problem zniknął, co jest oczywiste. Dla estetyki resztę też wymieniłem na glicerynowe.
BTW, w ogóle nie rozumiem po co Ci ten termometr na zimej wodzie. Woda wodociągowa mniej więcej ma tę samą temperaturę, czy jest na zew. +30 stopni, czy -30 stopni mrozu. Około 8-10 stopni woda powinna mieć. Totalna głupota z tym termometrem.
Cześć! Panie, ja się aż tak nie znam. Dzięki za wzmiankę, że w ogóle istnieje coś takiego jak manometr glicerynowy. Gdy będę kiedyś wymieniał ten pierwszy manometr to może właśnie taki fajny sobie sprawię. A termometr, no cóż, chciałem to sobie kupiłem i mam :) Musiałem też czymś przedłużyć instalację, więc ten termometr wydał mi się koniec końców fajny. Nawet jeśli będzie wskazywał ciągle te 8-10 stopni to niech sobie tam wskazuje. Pozdrawiam!
Glicerynowe "amortyzuja" cisnienie jedynie. Tu masz ciągle 3 bary wiec nie potrzeba.
A czy przypadkiem tamten sie nie przebił jak wpuscileś 8 bar praktycznie na manometr? Nim sie zdążyło rozejść to manometr sie przekrecił:)
Ciśnienie wpuściłem delikatnie. Na filmie nawet widać, że lekko popuszczam zawór i od razu momentalnie wskazówka poszła w dół. Moim zdaniem nie dałoby rady nabić tyle ciśnienia bo zawór był otwarty na 1/6 może na kilka sekund. Wiem, że można dobić takim kompresorem mega szybko na krótkim odcinku, ale ten kompresor aż tak szybko nie nabija - miałem takie sytuacje szybkiego nabijania na testach podłogówki i zawsze było okej.
@@ProgramistaNaBudowie ale wskazowka jest po ktorej stronie cypelka? Normalnie czy po prawej?:)
Właśnie po lewej. Było 3 bary i płynnie spadło na 0 barów.
Wrzuć jakiś filmik z sufitów ;)
Cześć Bartłomiej! Kilka filmów już było (105 - 108). Sufitami obecnie się niestety nie zajmuję. Będzie jeszcze conajmniej jeden film z wykonywania sufitu skośnego w salonie i może z wykonywania sufitu w korytarzu, ale to dopiero za jakiś czas. Póki co muszę wykonywać to co ma najwyższy priorytet, czyli to co trzeba zrobić przed mrozami. Czy jest coś co konkretnie chciałbyś zobaczyć? Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie właśnie ten salon mnie interesuje jak ogarniasz + spoinowania i szpachlowanie w Twoim wykonaniu;)
Gratulacje! Czy będziesz licznik przenosił ze studzienki do środka czy zostawiasz tak jak jest? Jeśli zostawiasz to czy zimą nie zamarznie?
Cześć Paweł! Studzienka ma ocieplany właz, nie ma potrzeby przenosić do domu. Wodociągi zakładały te studzienki i tak może zostać. Pozdrawiam!
Nie myli się tylko ten, co nic nie robi!.
Dokładnie tak!
👍😆
👍🏻
cała instalacja na 1 cal czy 6/4?
1 cal tak jak w projekcie.
@@ProgramistaNaBudowie dzięki, u mnie stan zero i po mału zaczynam zbieranie sprzętu :)
prąd i woda planuje samemu, zobaczymy co dalej
dzieki
Powodzenia!
Jaki jest sens dobijać ciśnienie skoro znamionowe ciśnienie trzyma i nie cieknie. Większego i tak nie będziesz miał :-) Na YT wpisz sobie " Jak wykonać próbę ciśnieniową instalacji wodnej?" autor klipu AFRISOpl - tylko się nie zestresuj :-))) Pozdro !!!
Cześć! Ostatecznie doszedłem do tego samego wniosku. Będzie kapać to zauważę i poprawię :) Te filmy widziałem kiedyś ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Cześć ! No to się cieszę :-) Aaa no i zapomnij zamknąć wody na zewnątrz budynku na zimę jak nie masz grzania. Pozdro
Pompa ciśnieniowa z wodą
Cześć! Do czego taka pompa? Już nie pamietam co tam mówiłem na filmie.
@@ProgramistaNaBudowie Do napełnienia instalacji wodą pod ciśnieniem,wpisz w google "pompa do kontroli wodnej" zalewasz ją wodą i recznie pompujesz w instalacje😉🙋♂️
@@stypek100 a tak, crzeczywiście. Monterzy pompy ciepła napełniali mi instalację taką właśnie pompą na kółkach. Dzięki :)
do czego jest ten czarny filtr?
Cześć Patryk! Jest to filtr mechaniczny wstępny z płukaniem wstecznym i jednocześnie reduktor ciśnienia. Zbiera on największe zanieczyszczenia mechaniczne w postaci ziarenek piasku i innych o rozmiarze conajmniej 100 mikronów. Ma niewymienny filtr, który czyści się za pomocą ciśnienia wstecznego z instalacji. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie no ale tani nie jest ten filtr
Kupiłem to za mniej niż 400 zl lokalnie, w internecie bywał w różnych cenach nawet po 700 zł.
+1
Dzięki :)